VELUX

Kategoria: Okna dachowe

Potrzebujemy światła dziennego na przykład po to, by wyregulować nasz zegar biologiczny, któremu światło niezbędne jest, by sprawić byśmy poczuli się świeży i wypoczęci rano, a zmęczeni wieczorem. Lecz także w ciągu dnia światło dzienne wpływa na nasze samopoczucie i nastrój. Pomyśl, na przykład, jak się czujesz, kiedy pierwszego dnia wiosny wychodzi słońce lub, gdy wybierzesz się na długie wakacje w jakimś słonecznym kraju.

Światło dzienne wpływa również na wydajność człowieka. Szwedzkie badania dowodzą, że uczniowie uczący się w salach pozbawionych okien mają dużo większe problemy z koncentracją i współpracą, niż uczniowie w salach z dostępem światła dziennego. Te wyniki potwierdzają również badania amerykańskie.

Ciemność i depresja
Im ciemniejsza pora roku, tym więcej światła potrzebuje nasz organizm. Gdy nie ma wystarczającej ilości światła, spada w mózgu produkcja serotoniny, a wzrasta produkcja hormonu odpowiedzialnego za sen, czyli melatoniny. Innymi słowy, w ponure zimowe dni nasze ciała czują się tak, jak gdyby były właśnie w drodze do łóżka.

Niektórzy ludzie są tak wrażliwi na brak światła, że cierpią na schorzenie zwane zimową depresją. Dwóch na trzech Holendrów uważa, że zima wpływa w pewnym stopniu ujemnie na ich nastrój. Jednakże, jest na to sposób: badania przeprowadzone w szpitalu psychiatrycznym w Hillerod w Danii pokazały, że światło dzienne zapobiega zimowej depresji. Dlatego coraz więcej osób poddaje się terapii świetlnej, podczas której są oni naświetlani sztucznym światłem o właściwościach światła dziennego. W ten sposób udaje się oszukać ciało, które myśli, że jest lato i nastrój ulega polepszeniu.

Symptomy depresji zimowej
Depresja zimowa zwykle zaczyna się w listopadzie, kiedy robi się ciemno, a dni stają się wyraźnie krótsze. Kończy się ona zwykle w marcu, wraz z powrotem światła i cieplejszych dni. Typowe symptomy to zmęczenie, apatia, zwiększony apetyt i markotność.

Zimowa depresja może mieć różne natężenie i nie może być porównywana z normalną depresją. Osoby chore na depresję zwykle jedzą i śpią mniej, podczas gdy cierpiący na depresję zimową zwykle jedzą i śpią zbyt dużo. Coraz więcej osób poddaje się terapii świetlnej, w wyspecjalizowanych klinikach lub w domu.

Niektóre firmy zainstalowały nawet przy biurkach swoich pracowników lub w pokojach socjalnych specjalne lampy. W wyniku tego ich pracownicy są szczęśliwsi i czują się lepiej.

Odwiedź stronę firmy VELUX.

Współpracujemy z